Wszystko o zmywarkach: informacje, opinie, opisy, recenzje, nowości, oceny, rankingi, zdjęcia...

> Jaka zmywarka?

Jaka zmywarka?

Bo przecież nie „czy zmywarka?” Nawet, jeśli ktoś jest zwolennikiem kontrowersyjnej metody medytacji transcendentalnej poprzez zmywanie ręczne, po kilku sesjach samodoskonalenia przy przepełnionym brudnymi naczyniami zlewie, zada sobie pytanie, jaka zmywarka mogłaby zastąpić tę formę intensywnej relaksacji i zwizualizuje sobie sprzęt AGD. Oczyszczanie umysłu przez oczyszczanie naczyń znacznie wygodniej praktykować z użyciem nowoczesnej technologii.

Kilka podstawowych pytań naprowadzi nas na trop najlepiej odpowiadającej naszym potrzebom zmywarki. Przede wszystkim – jaka jest optymalna dla nas pojemność zmywarki, czyli ile kompletów naczyń będziemy zmywać? W zależności od ilości członków rodziny oraz częstotliwości korzystania z domowej kuchni (bo przecież zdarza się, że jemy w pracy, „na mieście”, albo u przyjaciół, natomiast dzieci korzystają ze szkolnej stołówki), możemy dobrać taką zmywarkę, która optymalnie zaspokoi nasze potrzeby. Pojemności poświęcamy osobny rozdział na naszym serwisie, bo to niezwykle istotny parametr w wyborze sprzętu do zmywania.

Nierozerwalnie związanym z zagadnieniem pojemności zmywarki tematem jest ich szerokość. W zależności od miejsca jakim dysponujemy możemy wybierać wśród zmywarek „slim” o szerokości 45 cm do szerokich, pełnogabarytowych urządzeń o szerokości 60 cm.

Kolejnym pytaniem jest – zmywarka do zabudowy czy wolnostojąca? Etap planowania zabudowy kuchennej jest świetnym momentem do dobrania odpowiedniej zmywarki, którą ukryjemy pod kuchennym blatem, tym samym zyskując dodatkową przestrzeń do przygotowywania posiłków. Zmywarka wolnostojąca natomiast zadowoli zwolenników tradycyjnego urządzenia kuchni oraz osoby, które nie posiadają zabudowanej kuchni, a nie chcą decydować się na gruntowną jej modernizację.

Jakie programy powinna posiadać zmywarka idealna? Szybkie, dokładne i ekonomiczne to najprostsza odpowiedź na to pytanie. Producenci AGD uzbrajają zmywarki w coraz to bardziej zaawansowane technologicznie programy i rozwiązania, ułatwiające i udoskonalające zmywanie. Programy Eco (oszczędzające energię elektryczną), programy szybkie (skracające znacznie cykl zmywania, bez szkody dla efektywności), programy do bardzo zabrudzonych naczyń, programy uniwersalne (do zmywania naczyń o różnym stopniu zabrudzenia), programy do nakryć szczególnie delikatnych (kieliszków, porcelany i cienkiego szkła) to już standard na wyposażeniu zmywarek. Ponadto zmywarki wyposażane są w funkcje pozwalające automatycznie rozpoznać stopień zabrudzenia naczyń i dobrać do niego odpowiedni rodzaj zmywania, lub funkcje zwiększające ciśnienie i temperaturę wody, co potęguje efekt czystości. Często stosowane jest także szczególne wyposażenie, pomagające w zmywaniu. Na przykład ramię z systemem dysz, pozwalających sięgnąć strumieniem wody do najbardziej niedostępnych miejsc. Lub wsporniki ułatwiające utrzymać kieliszki w pozycji zapobiegającej ich przewróceniu.

Jaka klasa energetyczna zmywarki jest najlepsza? Naturalnie A. Wysoka klasa energetyczna to oszczędności w portfelu i dbałość o środowisko naturalne. Im więcej plusów przy A tym lepiej. Zmywarki w klasie energetycznej A to już energooszczędne urządzenia, każdy zaś dodatkowy „+” to kolejna redukcja zużycia energii elektrycznej. Zmywarki w klasie energetycznej A+++ to już wybitnie oszczędne urządzenia, który zużyją bardzo mało energii elektrycznej, co przy takim naszpikowaniu elektroniką może wydawać się nieprawdopodobnym.

Czy marka jest ważna? Jest ważna. Dla osób przywiązanych do produktów jednego producenta szczególnie. Natomiast jeśli chodzi o szersze spojrzenie na ten aspekt – konkurencja na rynku determinuje producentów AGD do prześcigania się w cyzelowaniu jakości swoich wyrobów. Ten wyścig do doskonałości powoduje, że w ofercie każdego producenta znajdziemy zmywarki godne polecenia. Przegląd produktów zmywarek wiodących na rynku producentów znajdą Państwo właśnie na tym serwisie. Wierzymy, że dzięki temu dokonacie optymalnego wyboru.

Przeczytaj więcej o zmywarkach: