Wszystko o zmywarkach: informacje, opinie, opisy, recenzje, nowości, oceny, rankingi, zdjęcia...

> Pojemność – kluczowe kryterium wyboru zmywarki

Pojemność – kluczowe kryterium wyboru zmywarki

Pojemność zmywarki mierzona jest ilością kompletów naczyń, które zmieszczą się jednorazowo do jej wnętrza. Komplet to ilość naczyń, zużywanych przez jedną osobę. W skład jednego kompletu wchodzi cała zastawa dla jednej osoby: talerz głęboki, talerz płytki i talerzyk deserowy, a także filiżanka, szklanka, kieliszek do wina i oczywiście sztućce: widelec, nóż, łyżka i łyżeczka.

Oferta pojemności zmywarek jest bardzo szeroka. Istnieje duży wybór niewielkich gabarytowo i dysponujących skromną pojemnością zmywarek dla singli. Ale nie mniejszy wachlarz urządzeń znajdziemy wśród dużych, pojemnych zmywarek, mogących uporać się ze zmywaniem po obfitym, wielodaniowym posiłku dużej rodziny.

Niejednokrotnie pojemność zmywarki bywa zdeterminowana przez ilość miejsca, jaką dysponujemy w kuchni. Jeśli nie możemy przeznaczyć wystarczającej ilości miejsca na dużą zmywarkę, musimy wstawić urządzenie wąskie, a co za tym idzie o mniej pojemnym wnętrzu niż pełnogabarytowy sprzęt. W sukurs przychodzą nam wtedy producenci, wyposażający nawet małe zmywarki w rozwiązania pozwalające na optymalne wykorzystanie ich wnętrza. Poręczne kosze, często zaopatrzone w możliwość ich opuszczania i podnoszenia, umożliwiają mądre zagospodarowanie całej komory zmywarki.

Ilość osób w domostwie to kolejny czynnik decydujący o wyborze pojemności zmywarki. Wieloosobowe rodziny, prowadzące bogate życie towarzyskie (czytaj: zapraszające często gości na kolacje) i stołujące się głównie w domu, na pewno powinny wybrać zmywarkę, która pomieści jednorazowo ponad 12 kompletów naczyń, na przykład Franke FDW 614 DTS 3B, która została przygotowana na zmywanie aż 14 kompletów.

Osoba samotna lub para swobodnie może pozwolić sobie na zmywarkę ze skromniejsza pojemnością. W tym celu w ofercie znajdziemy zmywarki mieszczące w swoim wnętrzu poniżej 12 kompletów naczyń, na przykład Bosch SKE 53M15EU, w którym zmieści się zastawa dla 6 osób.

Najbardziej popularne są zmywarki o przeciętnej pojemności 12 kompletów, np. Electrolux ESL76380RO. To wystarczająca pojemność dla przeciętnej 4-osobowej rodziny.

Przeczytaj więcej o zmywarkach: