Wszystko o zmywarkach: informacje, opinie, opisy, recenzje, nowości, oceny, rankingi, zdjęcia...

> Funkcje dodatkowe zmywarek

Funkcje dodatkowe zmywarek

Dodatkowe funkcje, w jakie producenci wyposażają zmywarki, stanowią o komforcie użytkowania tych urządzeń. Wbrew pozorom, nie są to w większości przypadków mało przydatne rozwiązania o charakterze gadżetów, mających przyciągnąć klienta spragnionego kosmicznych rozwiązań w swojej kuchni. Poniżej zestawienie najistotniejszych ze spotykanych funkcji.

Skuteczny, wydłużający żywotność urządzenia silnik, pozbawiony tradycyjnych szczotek, dzięki czemu praca zmywarki jest niemal niesłyszalna i bardzo ekonomiczna, jeśli chodzi o zużycie energii (inwerterowy silnik Electrolux, EcoSilence Drive Bosch).

Systemy pozwalające na docieranie strumieniem wody do najtrudniej dostępnych miejsc. Dzięki nim zmywarka upora się z dokładnym umyciem wszystkich zabrudzonych naczyń, nawet jeśli cała komora urządzenia jest zapełniona (system RealLife Cleaning Electrolux, DuoPower Bosch).

Systemy, które umożliwiają ocenę wielkości załadunku i dobranie do tego parametru odpowiedniego poziomu zużycia wody i energii (Sensocontrol Electrolux, Sensor załadunku Bosch).

Czujniki wykrywające stopień zabrudzenia naczyń i dobierające na tej podstawie odpowiednią ilość wody do zmywania (Electrolux).

Wewnętrzne oświetlenie LED, które włączane jest przy otwieraniu drzwi urządzenia i natychmiast wyłączane po ich zamknięciu (Electrolux).

Mechanizm płynnego przesuwania drzwi z inteligentnym rozwiązaniem przesuwnych zawiasów. Umożliwia on precyzyjne i łatwe dopasowanie do szerokiej gamy drzwi szafek oraz wysokości cokołów (PerfectFit Electrolux).

Funkcje umożliwiające zwiększenie pojemności zmywarki poprzez sterowanie pozycją kosza. Niezwykle przydatne jest to przy zmywaniu garnków o dużych gabarytach (FlexiLift Electrolux, RackMatic Bosch).

Dodatkowe wyposażenie, porządkujące przestrzeń zmywarki. Jak dodatkowa, innowacyjna szuflada Vario3 w jednym z modeli Bosch, w której można zmywać sztućce, akcesoria kuchenne czy filiżanki. W ten sposób można zwiększyć liczbę zmywanych kompletów naczyń aż do 14.

Opcje pozwalające na zmywanie w jednym wsadzie ciężkich garnków i delikatnego szkła. Electrolux rozwiązał ten problem stosując wsporniki Soft Spikes, które nie pozwalają przewracać się wysokim kieliszkom.

Bardzo wygodna i oszczędna w użyciu jest funkcja, podczas której fazy zmywania i suszenia zostają skrócone. Całkowity czas trwania programu skraca się o połowę. Rezultaty zmywania są takie same, jak w przypadku programu o standardowym czasie trwania. Opcja ta powoduje zwiększenie ciśnienia oraz temperatury wody (TimeSaver Electrolux, VarioSpeed Plus Bosch).

Systemy, które umożliwiają nam uruchomienie za pomocą jednego przycisku naszego ulubionego programu zmywania (My Favourite Electrolux).

Electrolux posiada opcję AutoOpen, która włącza się automatycznie gdy jest uruchomiony program Eco 50 ºC. Gdy rozpoczyna się faza suszenia, drzwi zmywarki automatycznie się otwierają. Po zakończeniu programu drzwi zamykają się a urządzenie wyłącza się automatycznie.

Funkcje , które zwiększają ciśnienie wody, co pozwala uzyskać bardzo dobry efekt zmywania nawet bardzo zabrudzonych naczyń. (XtraPower Electrolux).

Rozwiązania umożliwiające automatyczne wyłączenie się urządzenia po zakończeniu cyklu zmywania (AutoOff Electrolux).

Funkcje opóźnionego startu od 1 godziny do 24 godzin. Dzięki czemu można ustawić zmywanie na dogodną dla właściciela porę. Jest to istotna funkcja dla osób korzystających z II taryfy energii (Electrolux, Bosch).

Pomocną opcją są też sygnały dźwiękowe, w które wyposażane są zmywarki. Są słyszalne w przypadku wystąpienia usterki zmywarki lub regulacji poziomu zmiękczania wody (Electrolux).

Blokady uruchomienia – rozwiązania bardzo przydatne dla rodzin z dziećmi. Funkcja uniemożliwia dzieciom na manipulowanie przy panelu sterującym podczas pracy urządzenia (Electrolux, Bosch).

Opcja ½ załadunku, która jest bardzo pomocna, kiedy użytkownik nie uzbiera całego wsadu naczyń do zmywarki. Istnieje możliwość załadowania jednego kosza lub dwóch w zmniejszoną o połowę ilość naczyń. Powoduje to oszczędność wody i energii elektrycznej (Amica).

Innowacyjne systemy suszenia, minimalizujące do zera parę wodną w komorze zmywarki. Naczynia poddanie temu procesowi po wyjęciu ze zmywarki są suche, nie mają zacieków ani plam (Hot Air Drying Amica).

Wskaźniki soli oraz nabłyszczacza. Wskaźniki pozwalają na kontrolę poziomu soli regeneracyjnej i nabłyszczacza, które zmywarka dozuje automatycznie. W przypadku ich niskiego poziomu lub braku, wskaźnik natychmiastowo o tym poinformuje (Amica).

Wymiennik ciepła, który zastosowano w jednym z modeli BOSCH sprawia, że naczynia są suszone w higienicznych warunkach, ponieważ nie ma dostępu powietrza z zewnątrz. Ponadto pozwala on zaoszczędzić energię, gdyż raz ogrzana woda jest wykorzystana do innego etapu zmywania. Wymiennik ciepła zabezpiecza także delikatne naczynia przed szokiem termicznym.

Systemy, pozwalające na wygodne zamykanie i otwieranie drzwi zmywarki bez konieczności używania siły (EasyLock Bosch).

Systemy pomagające w dozowaniu detergentów. Dzięki nim zwiększa się efektywność zmywania. Jest to innowacyjny system dozowania tabletek do zmywania, optymalizujący ich działanie i zapobiegający niekompletnemu rozpuszczeniu detergentu (Asystent Dozowania Bosch).

Dla alergików i małych dzieci projektanci Bosch zdefiniowali opcję HigienaPlus. Dzięki podwyższonej temperaturze naczynia, garnki i butelki dla niemowląt zostaną wysterylizowane i pozbawione bakterii.

Systemy zabezpieczające zmywarkę przed wyciekiem wody. Są to elektroniczne systemy bezpieczeństwa, gwarantujące całkowitą ochronę przed zalaniem mieszkania. Nie pozwalają na wyciek wody zarówno z wnętrza urządzenia, jak i z węża doprowadzającego wodę (AquaStop Bosch).

Przeczytaj więcej o zmywarkach: